TCSD-10-D-06.05-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1
In Stock: 76
Image for TCSD-10-D-06.05-01-N is not available
TCSD-10-D-06.05-01-N
DigiKey Part Number
612-TCSD-10-D-06.05-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCSD-10-D-06.05-01-N
Description
IDC SOCKET CABLE ASSEMBLIES, 2.0
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.504' (153.67mm, 6.05")
EDA/CAD Models
TCSD-10-D-06.05-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Length
0.504' (153.67mm, 6.05")
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
20
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.079" (2.00mm)