T1PST-10-28-GF-02.0-A-T3
DigiKey Part Number
612-T1PST-10-28-GF-02.0-A-T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1PST-10-28-GF-02.0-A-T3
Description
CBL 1MM 10POS PNL MNT M TO F
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug, Reversed 0.167' (50.80mm, 2.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T1PST-10-28-GF-02.0-A-T3 Models
Category
Length
0.167' (50.80mm, 2.00")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Latch Lock
Series
Color
Blue, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Plug, Reversed
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Pitch - Connector
0.039" (1.00mm)