T1M-15-F-SV-L-P
DigiKey Part Number
612-T1M-15-F-SV-L-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
612-T1M-15-F-SV-L-PCT-ND - Cut Tape (CT)
612-T1M-15-F-SV-L-PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1M-15-F-SV-L-P
Description
1.00 MM DISCRETE WIRE TERMINAL S
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 15 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T1M-15-F-SV-L-P Models
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Positions
Features
Pick and Place
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3.3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC, 353VDC