T1M-12-F-SH-L
DigiKey Part Number
612-T1M-12-F-SH-LTR-ND - Tape & Reel (TR)
612-T1M-12-F-SH-LCT-ND - Cut Tape (CT)
612-T1M-12-F-SH-LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1M-12-F-SH-L
Description
DISCRETE WIRE TERMINAL STRIP, 1.
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 position 0.039" (1.00mm)
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Voltage Rating
250VAC, 353VDC