Image for SSW-111-22-F-D-RA is not available
SSW-111-22-F-D-RA
DigiKey Part Number
SSW-111-22-F-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSW-111-22-F-D-RA
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB R/A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
SSW-111-22-F-D-RA Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.195" (4.95mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.7A per Contact
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)