SSW-104-01-F-S
SSW-104-01-F-S
SSW-104-01-F-S
DigiKey Part Number
SAM10018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSW-104-01-F-S
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SSW-104-01-F-S Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.7A per Contact