SS5-30-3.50-L-D-K-TR
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14579TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14579CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14579DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS5-30-3.50-L-D-K-TR
Description
CONN SOCKET 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS5-30-3.50-L-D-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5.5mm, 6mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.132" (3.35mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)