SLW-115-01-G-D
DigiKey Part Number
SAM1088-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW-115-01-G-D
Description
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLW-115-01-G-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.180" (4.57mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Mated Stacking Heights
6.09mm
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 317
Factory Stock: 52
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 100POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 897
CONN RCPT 98POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 165
CONN RCPT 96POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 165
CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB