SL-108-G-11
DigiKey Part Number
SAM1103-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-108-G-11
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SL-108-G-11 Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.132" (3.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 179
Factory Stock: 660
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 186
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 29POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB