PCIE-036-02-F-D-TH
PCIE-036-02-F-D-TH
PCIE-036-02-F-D-TH
DigiKey Part Number
SAM10625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-036-02-F-D-TH
Description
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Detailed Description
36 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
PCIE-036-02-F-D-TH Models
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
36
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.039" (1.00mm)