Image for MW-14-03-G-D-200-075-ES-P-TR is not available
MW-14-03-G-D-200-075-ES-P-TR
DigiKey Part Number
MW-14-03-G-D-200-075-ES-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW-14-03-G-D-200-075-ES-P-TR
Description
CONN HDR 28POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
MW-14-03-G-D-200-075-ES-P-TR Models
Category
Length - Overall Pin
0.275" (6.985mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.039" (1.00mm)