MTSW-115-10-G-D-580
DigiKey Part Number
612-MTSW-115-10-G-D-580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-115-10-G-D-580
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 30 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-115-10-G-D-580 Models
Category
Contact Length - Mating
0.580" (14.73mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.150" (3.81mm)
Series
Overall Contact Length
0.830" (21.08mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A