MTMM-102-03-T-S-177
DigiKey Part Number
MTMM-102-03-T-S-177-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-03-T-S-177
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-03-T-S-177 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.177" (4.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.066" (1.68mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A