MTMM-102-03-SM-S-140
DigiKey Part Number
SAM11548-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-03-SM-S-140
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-102-03-SM-S-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A