Image for MTLW-105-07-F-S-255 is not available
MTLW-105-07-F-S-255
DigiKey Part Number
MTLW-105-07-F-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-105-07-F-S-255
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-105-07-F-S-255 Models
Category
Contact Length - Mating
0.255" (6.48mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact