MTLW-103-23-G-D-285
DigiKey Part Number
MTLW-103-23-G-D-285-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-103-23-G-D-285
Description
CONN HDR .100" 6POS
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-103-23-G-D-285 Models
Category
Contact Length - Mating
0.285" (7.24mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact