MMS-115-01-L-DV
DigiKey Part Number
SAM1228-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-115-01-L-DV
Description
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-115-01-L-DV Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.175" (4.45mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Board to Board or Cable
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 6.089
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 80POS 0.079 GOLD PCB
In-Stock: 2400
CONN RCPT 78POS 0.079 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 76POS 0.079 GOLD PCB
In-Stock: 181
CONN RCPT 74POS 0.079 GOLD PCB
CONN RCPT 72POS 0.079 GOLD PCB