MMS-107-02-L-DV-14-K-TR
DigiKey Part Number
MMS-107-02-L-DV-14-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMS-107-02-L-DV-14-K-TR
Description
CONN RCPT 14POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMS-107-02-L-DV-14-K-TR Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Positions Loaded
13
Current Rating (Amps)
3.9A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)