FTSH-120-01-L-DV-K
DigiKey Part Number
SAM8913-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-L-DV-K
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-L-DV-K Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
2
Features
Keying Shroud
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact