FTSH-120-01-L-D
DigiKey Part Number
SAM10516-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-L-D
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-L-D Models
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact