FTSH-120-01-F-DV
DigiKey Part Number
SAM12609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-F-DV
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-F-DV Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact