FTS-120-01-F-DV-P-TR
DigiKey Part Number
612-FTS-120-01-F-DV-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
612-FTS-120-01-F-DV-P-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
612-FTS-120-01-F-DV-P-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTS-120-01-F-DV-P-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTS-120-01-F-DV-P-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.034" (0.86mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact