Image for FTMH-146-03-L-DV is not available
FTMH-146-03-L-DV
DigiKey Part Number
SAM1131-46-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTMH-146-03-L-DV
Description
CONN HEADER SMD 92POS 1MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 92 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTMH-146-03-L-DV Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.065" (1.65mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.8A per Contact
Mounting Type
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD 150POS 1MM
In-Stock: 107
CONN HEADER SMD 148POS 1MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 146POS 1MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 144POS 1MM
CONN HEADER SMD 142POS 1MM