FLE-148-01-G-DV
DigiKey Part Number
SAM1226-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLE-148-01-G-DV
Description
CONN RCPT 96POS 0.05 GOLD SMD
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FLE-148-01-G-DV Models
Insulation Height
0.172" (4.37mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 169
Alternate Length
CONN RCPT 150POS 0.05 GOLD SMD
In-Stock: 531
CONN RCPT 148POS 0.05 GOLD SMD
In-Stock: 0
CONN RCPT 146POS 0.05 GOLD SMD
In-Stock: 0
CONN RCPT 144POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 142POS 0.05 GOLD SMD