FFSD-25-D-04.00-01-S-N
DigiKey Part Number
FFSD-25-D-04.00-01-S-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-25-D-04.00-01-S-N
Description
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
Detailed Description
50 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.333' (101.60mm, 4.00")
EDA/CAD Models
FFSD-25-D-04.00-01-S-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Length
0.333' (101.60mm, 4.00")
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
50
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)