FFSD-05-D-12.00-01-N
DigiKey Part Number
SAM8219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-05-D-12.00-01-N
Description
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 12"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 1.00' (304.80mm)
EDA/CAD Models
FFSD-05-D-12.00-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.309
Factory Stock: 230
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 2"
In-Stock: 1779
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 6"
CABLE ASSEM FLAT 10 POS IDC
CABLE ASSEM .05" 10POS F-F 72"
In-Stock: 34
CABLE ASSEM .05" 10POS 3"