UJ20-C-V-SMT-TR-68
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-V-SMT-TR-68TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-V-SMT-TR-68CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-UJ20-C-V-SMT-TR-68DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-V-SMT-TR-68
Description
CONN RCPT USB 2.0 TYPE C SMD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Surface Mount, Through Hole
EDA/CAD Models
UJ20-C-V-SMT-TR-68 Models
Category
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated
20VDC