UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TR
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TR
Description
USB JACK, TYPE C, 2.0, SMT, HORI
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
UJ20-C-H-G-SMT-2A-P16-TR Models
Category
Features
Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Voltage - Rated
20VDC