TBP01R1W-508-03BE
DigiKey Part Number
102-6449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R1W-508-03BE
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5.08MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP01R1W-508-03BE Models
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Features
Mating Flange
Positions Per Level
3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
20A