TBP01R1-508-05BE
DigiKey Part Number
102-6409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R1-508-05BE
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP01R1-508-05BE Models
Category
Current - IEC
20A
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
16 A
Packaging
Bag
Voltage - UL
300 V
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
5
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
5
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.335" (8.51mm)