TB010-508-08BE
TB010-508-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB010-508-08BE
DigiKey Part Number
102-6224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB010-508-08BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB010-508-08BE Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
8
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
20 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V