TB005-762-03BE
TB005-762-03BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB005-762-03BE
DigiKey Part Number
102-6190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB005-762-03BE
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB005-762-03BE Models
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Pitch
0.300" (7.62mm)
Current
30 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V