TB002-500-08BE
TB002-500-08BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB002-500-08BE
DigiKey Part Number
102-6151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002-500-08BE
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB002-500-08BE Models
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
8
Pitch
0.197" (5.00mm)
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V