SLW-682715-25A-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-SLW-682715-25A-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-SLW-682715-25A-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-SLW-682715-25A-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW-682715-25A-SMT-TR
Description
6.6 X 2.75 X 1.5 MM, 2.5 MM RAIS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch SPDT Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLW-682715-25A-SMT-TR Models
Category
Actuator Length
2.50mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPDT
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Switch Function
On-On
Switch Travel
1.50mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Mechanical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
6 V