SJ1-2503A
SJ1-2503A
Understanding Audio Jack Switches and Schematics
SJ1-2503A
DigiKey Part Number
CP1-2503A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ1-2503A
Description
CONN JACK STEREO 2.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ1-2503A Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
Voltage - Rated
12VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
1 A
Connector Type
Phone Jack
Mating Length/Depth
0.433" (11.00mm)
Gender
Female
Contact Material - Plating
Tin
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Body Material
Brass
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Silver, Black
Actual Diameter
0.102" (2.60mm)