RDS-10S-74R45A-254-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-74R45A-254-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-74R45A-254-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDS-10S-74R45A-254-D Models
Height Above Board
0.291" (7.40mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
10
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.291" (7.40mm)