PTNS2-3010M-B100
DigiKey Part Number
2223-PTNS2-3010M-B100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTNS2-3010M-B100
Description
SLIDE POT, 30MM TRAVEL, 100K OHM
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
EDA/CAD Models
PTNS2-3010M-B100 Models
Tolerance
±20%
Travel Range
30mm
Size / Dimension
Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.394" H (45.00mm x 9.00mm x 10.00mm)
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W