PTN24A-A5020DB
DigiKey Part Number
2223-PTN24A-A5020DB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN24A-A5020DB
Description
POT 50K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN24A-A5020DB Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
305°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M8 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)