PTN10-A500HB20
DigiKey Part Number
2223-PTN10-A500HB20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN10-A500HB20
Description
TRIMMER 500K OHM 0.15W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN10-A500HB20 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bag
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
500 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)