DS03-254-08BE
DigiKey Part Number
2223-DS03-254-08BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS03-254-08BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 8 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS03-254-08BE Models
Height Above Board
0.390" (9.90mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
8
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.856" (21.74mm)