DS02-254-1L-12BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 12 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02-254-1L-12BE
DigiKey Part Number
2223-DS02-254-1L-12BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02-254-1L-12BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DS02-254-1L-12BE Models
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
1.262" (32.05mm)