CSS-10246-304
DigiKey Part Number
2223-CSS-10246-304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS-10246-304
Description
SPEAKER 4OHM 10W TOP PORT 88DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms General Purpose Speaker 10 W 80 Hz ~ 20 kHz Top Round, Square Frame
Category
Power - Rated
10 W
Power - Max
15 W
Material - Cone
Paper, Polyurethane (PU)
Material - Magnet
Ferrite
Frequency Range
80 Hz ~ 20 kHz
Size / Dimension
4.016" L x 4.016" W (102.00mm x 102.00mm)
Frequency - Self Resonant
110Hz
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
Impedance
4 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - dBA
88.00
Distortion Rating
8% Max @ 1kHz, 1W
Efficiency - Testing
1W/500mm