CPI-4233C-120
DigiKey Part Number
102-3750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPI-4233C-120
Description
BUZZER PIEZO 12V 42.50MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 12mA 2.8kHz 94dB @ 12V, 30cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPI-4233C-120 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
94dB @ 12V, 30cm
Series
Current - Supply
12mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Mounting Type
Panel Mount
Input Type
DC
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
12 V
Size / Dimension
1.673" Dia (42.50mm)
Voltage Range
6 ~ 28V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Frequency
2.8kHz