CP151188-271
DigiKey Part Number
2223-CP151188-271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP151188-271
Description
PELTIER, 11 X 8.8 X 2.71 MM, 1.5
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 3.2W @ 27°C 1.5 A
EDA/CAD Models
CP151188-271 Models
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Height
2.71mm
Series
Number of Stages
1
Current - Max
1.5 A
Voltage - Max
3.8 V
Resistance
1.93 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 11.00mm L x 8.80mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
3.2W @ 27°C