CP10726-268 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Tark Thermal Solutions
In Stock: 2
Datasheet
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.3W @ 27°C 1 A 150°C
How to Select a Peltier Module
CP10726-268
DigiKey Part Number
2223-CP10726-268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP10726-268
Description
PELTIER, 7.2 X 6 X 2.68 MM, 1 A,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CP10726-268 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.68mm
Number of Stages
2
Series
Current - Max
1 A
Voltage - Max
2.1 V
Resistance
1.57 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 7.20mm L x 6.00mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.3W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C