CP076581-238
DigiKey Part Number
2223-CP076581-238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP076581-238
Description
PELTIER, 6.5 X 8.1 X 2.38 MM, 0.
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 1.7W @ 27°C 0.7 A 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP076581-238 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height
2.38mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
1
Series
Current - Max
0.7 A
Packaging
Box
Voltage - Max
3.9 V
Part Status
Active
Resistance
4.17 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
150°C
Size / Dimension
Rectangular - 6.50mm L x 8.10mm W
Features
Lead Wires, Non-Sealed
Qmax @ Th
1.7W @ 27°C
Base Product Number
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C