CP042-4081
DigiKey Part Number
2223-CP042-4081-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP042-4081
Description
PELTIER, 40 X 40 X 8.1 MM, 4.2 A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 27.7W @ 27°C 4.2 A 104°C
Category
Delta Tmax @ Th
91°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Stages
2
Series
Current - Max
4.2 A
Packaging
Box
Voltage - Max
14.4 V
Part Status
Active
Resistance
3.25 Ohms
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Operating Temperature
104°C
Size / Dimension
Square - 40.00mm L x 40.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
27.7W @ 27°C