CMT-8504-100-SMT-TR
DigiKey Part Number
102-CMT-8504-100-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
102-CMT-8504-100-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
102-CMT-8504-100-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMT-8504-100-SMT-TR
Description
BUZZER MAGNETIC 5V 0.34X0.34 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 5 V 150mA 4kHz 100dB @ 5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMT-8504-100-SMT-TR Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
100dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
150mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Zero-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
5 V
Size / Dimension
0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Voltage Range
1 ~ 6V
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency
4kHz