CMI-1295-24TH
DigiKey Part Number
2223-CMI-1295-24TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMI-1295-24TH
Description
12MMX9.5MM 24 V, 87 DB, THROUGH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 24 V 30mA 2.4kHz 85dB @ 24V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMI-1295-24TH Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 24V, 10cm
Series
Current - Supply
30mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
24 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
9 ~ 28V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.4kHz
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)