CMI-0955-12TH
DigiKey Part Number
2223-CMI-0955-12TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMI-0955-12TH
Description
9MMX5.5MM 12 V, 85 DB, THROUGH
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 12 V 100mA 2.7kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMI-0955-12TH Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
100mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
9 ~ 28V
Size / Dimension
0.362" Dia (9.20mm)
Frequency
2.7kHz
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)